Stavba mostu v Hradci Králové - Svinary v plném proudu.

Datum: 13. 6. 2018
Kategorie: Mostní stavby

Most v Hradci Králové - Svinarech je v havarijním stavu a do konce roku ho má nahradit nová mostní konstrukce. Pro auta byl most uzavřený od ledna 2017, pak už na něj mohli jen pěší a cyklisté.


V pátek naši stavbaři  za přítomnosti zástupců kraje a medií pomocí velkého jeřábu začali rozebírat část mostu od pravého břehu ke středovému pilíři. Postupně autogenem odřezávali zhruba desetimetrové díly mostu a skládali je na pravý břeh, kde je další parta dělníků rozřezávala. První odříznutá část vážila asi 19 tun.

V neděli byla ve dvou kusech sundána  levá část mostu, která zůstane zachována jako doklad mostního stavitelství počátku 20. století. Zachované části i část středového pilíře pak získá od Kraje město Hradec Králové. Zatím bude mostové pole složeno na levém břehu řeky a radnice pro něj bude hledat další využití. 

Svinarský most je důležitý pro dopravu ve východní části stotisícového Hradce Králové. Nejbližší mosty přes Orlici jsou na silničním okruhu města a pak až v Krňovicích. Most spojuje části Svinar na obou stranách řeky, využívají ho i obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Řidiči jej používají jako zkratku při cestě z jižní části města směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu. Reportáž 1, Reportáž 2